Nieuws
Ruim 65.000 VGZ verzekerden vonden in 2025 sneller toegang tot zorg door bemiddeling
Door een groeiende zorgvraag en oplopende personeelstekorten staat de toegang tot zorg onder druk. Het verkorten van de wachtlijsten voor zorg is daardoor een van de belangrijkste uitdagingen geworden. Via zorgadvies en bemiddeling van een zorgverzekeraar kan een patiënt in veel gevallen eerder geholpen worden op een andere plek. De zorgverzekeraar kijkt in zo'n geval waar elders in het land de beschikbare zorg nog niet optimaal benut wordt.
In totaal werden er in 2025 via VGZ op deze manier 2,1 miljoen dagen aan wachttijdreductie gerealiseerd. De meeste mensen – 37.365 - maakten daarbij gebruik van de Wachttijdvergelijker via onder andere de VGZ app, een digitale mogelijkheid om wachttijd te verkorten. 29.315 mensen werden geholpen door zorgadviseurs.
Heradresseren
Eind vorig jaar is VGZ in samenwerking met ZorgDomein bovendien gestart met Heradresseren om mensen nog beter te kunnen helpen met wachtlijstbemiddeling. Met Heradresseren kan een bestaande verwijzing - op verzoek van de patiënt - door worden gezet naar een andere zorgaanbieder. Zonder extra belasting voor de huisarts en betrokken zorgaanbieders. Dit geeft patiënten meer regie. Op dit moment is Heradresseren alleen mogelijk voor medisch-specialistische zorg, later in het jaar wordt het ook mogelijk voor de GGZ.
Tot nu toe heeft VGZ op deze manier in één maand al enkele honderden mensen kunnen helpen. Heradresseren wordt later in 2026 ook beschikbaar voor andere zorgverzekeraars, in lijn met afspraken die zijn gemaakt in het Aanvullend Zorg en Welzijn Akkoord (AZWA).
AZWA
Het AZWA werd in september 2025 door partijen in de overheid, zorg en welzijn ondertekend om een extra impuls te geven aan het toegankelijk en betaalbaar houden van kwalitatief goede zorg en ondersteuning. Voor zorgverzekeraars komt er met het AZWA onder meer inzage in de wachtlijsten, zodat zij beter weten wie er wachten. Ook komt er meer ruimte om hier proactief op in te spelen door mensen – na toestemming – zelf te mogen benaderen wanneer zij langer moeten wachten dan de treeknorm voorschrijft. De treeknorm is de landelijk afgesproken norm voor aanvaardbare wachttijden in de zorg. Proactieve bemiddeling moet verder bijdragen aan het verkorten van wachtlijsten.
