Wijziging inkoopbeleid selectieve inkoop parkinsonisme
Op dit moment kopen wij de paramedische zorg voor verzekerden met de ziekte van Parkinson al selectief in bij zorgaanbieders die deelnemen aan ParkinsonNet. Dit staat beschreven in het hoofdstuk 'Voorwaarden voor selectieve inkoop' van het inkoopbeleid Paramedische zorg 2026. Vanaf 1 januari 2026 valt de indicatie parkinsonisme onder dezelfde diagnosecode als de ziekte van Parkinson. Hierdoor gaat bij ons ook de behandeling van parkinsonisme onder de selectieve inkoop vallen.
Waarom deze wijziging?
Vanaf 1 januari 2026 wijzigt de registratie en declaratie van nieuwe patiënten met parkinsonisme. De behandeling van parkinsonisme moet worden geregistreerd onder de DCSPH-code Parkinson (9374). Deze wijziging is afgestemd met NVFG, KNGF, VvOCM, ParkinsonNet en Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en zal landelijk gelden voor alle zorgverzekeraars. Deze landelijke wijziging betekent dat er geen onderscheid meer wordt gemaakt in de diagnosecode tussen de ziekte van Parkinson en parkinsonisme.
De behandeling en begeleiding bij parkinsonisme vragen, net als bij de ziekte van Parkinson, een specialistische en deskundige aanpak. Wetenschappelijk onderzoek wijst uit dat ParkinsonNet leidt tot betere kwaliteit van zorg en lagere kosten. Daarom kiezen we voor selectieve inkoop bij therapeuten aangesloten bij ParkinsonNet.
Wat betekent dit voor u als zorgaanbieder?
Bent u als therapeut aangesloten bij ParkinsonNet?
De behandeling van parkinsonisme registreert u vanaf 1 januari 2026 onder de DCSPH-code Parkinson (9374). Verder wijzigt er niets voor u. U kunt zorg blijven verlenen zoals u gewend bent aan patiënten met de ziekte van Parkinson én parkinsonisme.
Bent u als therapeut niet aangesloten bij ParkinsonNet en behandelt u vanaf 1 januari 2026 een nieuwe patiënt met parkinsonisme?
De behandeling van parkinsonisme registreert u vanaf 1 januari 2026 onder de DCSPH-code Parkinson (9374). Deze behandeling wordt dan maar gedeeltelijk vergoed. De hoogte van de vergoeding hangt af van de polisvoorwaarden van de verzekerde voor niet-gecontracteerde zorg.
Bent u als therapeut niet aangesloten bij ParkinsonNet en heeft u behandeltrajecten voor parkinsonisme die van 2025 doorlopen in 2026?
- Tot en met 31 december 2026: Lopende behandeltrajecten kunt u nog tot en met 31 december 2026 registreren onder de huidige DCSPH-code 9474 (extrapyramidale aandoening). Er verandert voor u op dit moment dus niets.
- Vanaf 1 januari 2027: Vanaf 1 januari 2027 registreert u ook de bestaande behandeltrajecten onder DCSPH-code 9374 (Parkinson). Deze trajecten vallen vanaf 1 januari 2027 onder de selectieve inkoop van Parkinson en parkinsonisme. Deze behandeling wordt dan maar gedeeltelijk vergoed. De hoogte van de vergoeding hangt af van de polisvoorwaarden van de verzekerde voor niet-gecontracteerde zorg.